Yaz mevsimi sonlanırken ilk aklımızı kurcalayan sorulardan biri de “sonbahar kış trendleri ne olacak?” sorusudur. Bulutların yavaştan güneşi gölgelemeye başladığı bu günlerde, yeni sezonda bizi hangi model ve renkte kıyafetlerin beklediği konusunda merak içerisindeyiz. Modanın yönünü belirleyen isimler, aylar öncesinden yeni mevsimde bizi nelerin beklediğini belirledi ve sevdiğimiz mağazaların vitrinlerini sonbahar renkleri sarmaya başladı.

Bu dönem renk olarak yaz aylarında olduğu gibi hem soft renkler hem de canlı renkler çok moda. Özellikle kırmızı, mor ve mavinin birçok tonu kış aylarının griliğine renk katmak için raflarda yerini alacaktır. Bu sene, takım şeklinde giyinip ve desenleri birbiri ile karıştırarak tabularımızın dışına çıkacağımız bir dönem. Metalik etkili kıyafetlerle parlayacağımız yeni bir çağa giriyoruz. Tam anlamıyla bir zaman tüneline girip, 40’lı, 70’li ve 80’li yılları kendi çağımıza getiriyoruz. Desenlerde bu sene puantiye, çizgili, kazayağı ve ekose devrini yaşayacağız. Yaz aylarının en güzel rengi çiçek desenler sonbahar ve kış mevsiminin de yine vazgeçilmeleri arasında olacak ve özellikle kabanlarda çiçek aplikeli olanlarını bu sezon sokaklarda bol bol göreceğiz.

dd75d7a8e444c2e4154a0e53a0000842
4543b252f5ead2c922d9b0cfc8621030

Geçtiğimiz kış sezonunun modası olan oversize kesim kazaklar bu senede trend olmaya devam edecektir. Bunun yanı sıra kemerle bel oyuntusunu öne çıkarıp feminen görünüm kazanmanın da ayrıca önemli olduğunu göreceğiz. Geçen sezon şeffaf bot ve çizmeleri birçok ünlü markada görüp, beğenmiştik. Bu sezon ise, kullanım alanını geliştirerek yağmurluk tarzı kabanlarda da şeffaflığı göreceğiz. Birkaç sezondur çiçek desenlerinin yanı sıra etnik desenler de önem kazanmıştı.

Kış mevsimine oryantal bir ruh kazandırmak için, etnik desenli kıyafetleri seçebileceğimiz zamanlar bizi bekliyor. Ayrıca country tarzını da sıklıkla göreceğiz. Sadece üst giyimde değil çoraplar da artık kullandığımız baş aksesuarların arasında yer alacaktır. File çoraplar hala popülerliğini korurken özellikle şeffaf ayakkabılar içerisinde çorap kullanımı ile çorapların çeşitlenmesi ile karşılaşacağız.

Yeni Trendler

 • Ekoseler ve Takımlar
 • Kazayağı
 • Puantiye
 • Kırmızı, Mavi ve Pastel Tonlar
 • Şeffaf Giyim, Metalik Etki ve Kadifeler
 • Yüksek Bel Kesimler
 • Kemerler ve Çoraplar
 • Desenleri Karıştır
 • Etnik ve Country Çizgileri
 • Kazaklar
 • Çiçek Aplike Kabanlar ve Renkli Peluşlar
4847a9776add812dfa87378fd3f9bc0d
c7e60072486027bea6be1e728d4b46ad

Kazayağı

Önümüzdeki sezon en çok göreceğimiz desenlerden biridir, kazayağı. Kumaşlarda çağlar boyunca çok farklı desenler kullanılmıştır ama en önemli desenlerden biri de kazayağı desenleridir. Karakteristik bir desen olması nedeniyle, kombinlere apayrı bir hava kazandırmaktadır. Kazayağı deseninde kıyafetleri giyerken çok dikkat etmemiz gerekir. Doğru çizgiyi yakalayamadığımız zaman demode olmamız kaçınılmazdır. O nedenle sezona uygun şekilde kombinlemeye özen göstermeliyiz. Bu sene pırıltılar ve renkler önem kazanacaktır. Bu nedenle kazayağı desenli kıyafetlerimizi renk ve pırıltı ile buluşturabiliriz.

Ekoseler ve Takımlar

Ekose, pötikare ve kareli desenleri bu sene birçok modelde göreceğiz. Özellikle takım parçalarımızın kareli desenlerden olacaktır. Böylelikle ofis şıklığını sokaklara taşıyacağımız bir dönem başlıyor. Önceki sezonlarda özellikle takım giyinmekten kaçındığımız bir süreç yaşamıştık ama bu sezon bu ezberimizi bozup, gardıroplarımızı takım giysilerle tekrardan oluşturmaya başlayacağız. Takımlarda kumaş yapısı olarak özellikle kaşe kumaşlardan yararlanılmıştır.

Moda sektörü bize hep iki uç noktayı göstererek, bizi genel geçer tüm kuralları yıktığı bir zaman dilimine sokmaktadır. Etek, ceket ve kaban takım kombinleri ile sıklıkla rastlaşacağız. Stil imzamızı aksesuarlarımızla atabiliriz. Bu noktada özellikle broşlardan faydalanabiliriz. Ayrıca ayakkabı ve çanta seçimi de çok farklı stiller yaratmamız konusunda bize yardımcı olacaktır.

Puantiye

Puantiye desenleri ilk olarak 19. Yüzyıl sonlarına doğru kullanılmaya başlandığını biliyoruz ama en popüler çağlarını 50’li ve 60’lı yıllarda yaşamıştır. O dönemden beri de herkesin dolabında en azından bir adet puanlı bir ürün vardır. Bu sezonda puantiyeli ürünleri vitrinlerde görmeye devam edeceğiz. Tabii ki yeni uyarlamaları ile birbirinden farklı modelleri stilimize dahil edeceğiz. Özellikle bu sene dikkatimizi çeken farklılıkları ise, bir üründe farklı boyutlarda noktalar göreceğimizdir. İddialı giyinmeyi sevenler için daha büyük puantiyeli ürünler raflarda yerini alacaktır. Renk renk puantiyeler kış aylarına canlılık katacaktır.

Kırmızı, Mavi ve Pastel Tonlar

Geçtiğimiz kış trend olan pembenin yerini bu sene kırmızı rengi alacaktır. Givenchy, koleksiyonunda sadece kırmızı tonlarına yer verdi. Bunların yanı sıra Giorgio Armani, Versace ve Fendi gibi moda devlerinin de koleksiyonlarında kırmızı yer alıyor. Kırmızı rengi ile, cesur ve iddialı kombinler yapabiliriz. Feminen duruşumuzu en kolay kırmızı rengi ile görünür kırabiliriz.

Mavi, özgüvenin rengidir. Kendinden emin ve güçlü bir duruş sergileyebilmek adına tercih edebileceğimiz renktir, mavi.  Özellikle Cristian Dior tasarımlarında mavi tonlarının hâkim olduğunu görmekteyiz.  Ayrıca sezonun genel tasarımlarında ise pastel tonlarının ağırlıkta olduğu dikkat çekmektedir. Bu renkleri desenlerle birleştirdiğimizde ise çok dikkat çekici kombinler yaratabiliriz.

Şeffaf Dış Giyim, Metalik Etki ve Kadifeler

Geçtiğimiz kış sezonunda botlarda ve çizmelerde şeffaf materyaller ön plana çıkmıştı. Bu senede şeffaf materyallerin kullanım alanları genişledi ve ceket, yağmurluk gibi ürünlerde etkisini göstermeye başlayacaktır. Şeffaf ceketler ile kombinlerimiz her zamankinden daha görünür olacaktır. Giysilere apayrı hava katan şeffaf ceketleri bu sezon sokaklarda daha çok göreceğiz.

90’lı yıllarda kurulan milenyum hayalleri bu sene gerçek oluyor. Geçmiş yıllarda gelecek hayalleri kurduğumuzda, hep kendimizi metalik kıyafetler içinde hayal ederdik. Geçtiğimiz kış sezonu bunun ilk sinyallerini görmüştük. Bu dönem ise gümüş parlaklığını tüm ürünlerde göreceğiz. Kış aylarına parlaklık sunmamız adına güzel tercihlerden biri olacaktır. Metal ve beyazın güzel uyumunu kıyafetlerimizde yaratabiliriz. Daha iddialı kombinler için de gümüş parlaklığını kırmızı ile buluşturabiliriz.

Özellikle 70’li yıllarda moda olmaya başlayan fitilli kadifeleri bu dönem bol bol göreceğiz. Pantolonların, eteklerin ve kabanların fitilli kadife modelleri ile kombinlerimize yeni bir doku kazandırabiliriz. Kumaşın sert yapısına uygun olarak hem oversize kazaklarla volüm kazandırabilir hem de şifon gömleklerle romantik bir stile bürünebiliriz.

698ffe8954d23428467529370466732f
dba65bc5f10175a53b8359c564733d56

Yüksek Bel Kesimler

En çok sevilen moda akımlarından biridir, yüksek bel kesimler. Bu sayede daha ince ve daha uzun görünmemiz kolaylaşmıştır. Bu sene bel yükseklikleri artacaktır. Geçtiğimiz kış sezonunda moda trendleri arasına giren korse, şimdi pantolon ve eteklerin bellerini yükselterek tek parçada korse etkisi yaratılmaya başlanacaktır. Kazaklar ve slogan baskılı basic parçalarla kombin yaparak trenleri takip edebiliriz.

e8837e7aa53ab3bb45568d9300303726

Kemerler ve Çoraplar

Moda, zıtlıklarının içinde uyumu yaratandır. Nasıl ki oversize modellerle vücudumuza yeni ve farklı bir proporsiyon yarattıysak; takım giyimlerle maskulen bir havaya büründüysek, kemerlerle bel hizamızı ortaya çıkarak feminen bir görünüm kazanacağız bir yeni bakıştır, moda. Bu kış sezonunda kazaklardan tutunda kabanlarımızın üzerine kadar her kombinin tamamlayıcı parçası olarak kemerleri kullanacağız. Aksesuar, alışverişlerine şimdiden başlayabiliriz.

Birkaç sezondur aksesuar olarak önem kazanan diğer parça ise, çoraplardır. Daha önceleri çoraplar çok önemli olarak görülmemekteydi. En fazla kışın etek ve elbiselerin altına giydiğimiz çorapların renklerine dikkat ederdik. Bu son dönemlerde ise, kullanım alanları ve şekilleri artığı için bu durumla doğru orantılı olarak ürün yelpazesini de geliştirdi. Özellikle bilek kemerli topuklu ayakkabıların, şeffaf botların ve spor ayakkabıların içine giyilen çoraplarla farklı stiller yaratmak önem kazandı. Geçen sezonun file çorap trendini sevdiyseniz o zaman buna bayılacaksınız. Nina Ricci’nin dantelli çorapları ve Mulberry’nın kabarık renkli çorapları, bu sezonun çorap trendini belirleyen parçalardır.

Desenleri Karıştır

Sadeliğin hakimliğini yıkmaya geliyor, desenler. Desenli kumaşlar ile desensiz kumaşları yan yana kolaylıkla kullanıyoruz ama sıra farklı desenleri bir arada kullanmaktadır. 80’ler ve 90’lar dönemine baktığımızda televizyon ile birlikte popüler kültürün kitleler arasında hızlıca yayıldığı bu dönemlerde, giyim stilleri de bu akımdan etkilenmişti. İnsanlar için görünür olmak yanı fark edilmek önem kazandı ve bunu kıyafetlerine yansıttılar. Farklı renkler ve desenleri bir araya getirip dikkat çekici kombinler yaptılar.

Bu kış sezonunda aynı gerçekliğin modern yansımalarını göreceğiz. Puantiyeler ile çizgiler, kazayağı ile çiçekler gibi birçok farklı deseni bir arada kullanacağız. Yaz aylarında çizgili pantolonların yanlarında kullanılan çiçek desenleri ile bir giriş yapılmıştı ve kış aylarında bu stilde farklı farklı ürünlerle karşılaşacağız. Önemli olan nokta ise bu farklı desenleri kombinlerken, uyumu yakalamaktır. İyi bir uyum, her yerde farklılığınızı göstermenize yardımcı olacaktır.

87e3ad9bcdfcb15d7800bb2611a54e80
a6062b35254cc76c7d05cf57b542dc48

Etnik ve Country Çizgileri

Moda, geçmişten bağımsız düşünülemez. Dünüyle, bugünüyle ve yarını ile bir bütündür, moda. Son dönemlerde modernizmin etkisi ile geçmiş ile bağ kurma arzumuz artmıştır çünkü modernizm de aynı moda gibi dünü, bugünü ve yarını olan bir kavramdır. Bu nedenle insanın doğa ile uzak kalışı ona özü gereği doğa ile bağının güçlü olduğu dönemlere özlemleri beraberinde getirmiştir. İşte bu gerçekliğin görsel yansıması etnik desenlerde ortaya çıkmıştır. Her kültürde etnik desenlere olan ilgi artmıştır. Doğu toplumların da oryantal unsurlar batı toplumlarında ise country stili önem kazanmıştır. Kış aylarında kovboy tarzı çizmelerle tamamlanmış toprak tonlarının ağırlıklı olduğu kombinleri sokaklarda çok göreceğiz. Ayrıca etnik figürlerin olduğu elbiseler ise, mağazaların vitrinlerinde yerlerini almaya çoktan başladı bile.

Kazaklar

Sonbahar ve kış aylarının başrol oyuncularından biridir, kazaklar. Geçtiğimiz son iki senede ise kombinlerin vazgeçilmez parçaları olmuşlardır. Etek, şort ve pantolonlar eşit derecede uyumlu olması onları vazgeçilmezlerimiz konumuna getirmiştir. Özellikle pileli eteklerin üstünde kullandığımız oversize kazaklar salaş bir görünüm kazanıp, sofistike bir stil elde etmemize yardımcı oldular. Bu sende oversize kazaklar dolaplarımızda en güzel yerlerini almaya başlayacaklar. Tabii ki aynı modellerle tekrara düşmeyeceğiz. Oversize kazaklar asimetrik kesimlerle birleşip yeni ve farklı bir stil ile bizimle buluşacaklardır.

Çiçek Aplike Kabanlar ve Renkli Peluşlar

Sonbahar ve kış deyince aklımıza koyu tonlar, toprak renkleri ve yapraklar gelebilir ama bu demek değildir ki bu mevsimlerde renksiz kalacağız. Tam tersi yaza kıyasla kışın renkler kendisini daha güzel göstermektedir. Yazın doğa ile uyum yakalayan renkler, kışın kontrast yaratarak kendilerini güçlendirirler. Bu da bizim kombinlerimizin daha iddialı ve canlı olmasını sağlar. Aksesuarlar ve kaban gibi dış giyimlerde kullanılan renkler bu etkiyi daha da artırmaktadır.

Tüm dünyadaki insanlar, kürklere karşıdır ve kürk konusunda bilinçlenen toplumlar, bu dönem renkli peluşların daha görünür olmasını sağlamıştır. Daha önceden de söylediğimiz gibi söz konusu modaysa, özgürsünüzdür ama en güzel özgürlük uyumdan geçendir. Takım giysilerin moda olması ile birlikte bu maskulen stile uyum getirebilmesi için, renkli pelüş ceketlerden yararlanabiliriz. Ekose, kazayağı, puantiye ya da çiçek desenli kıyafetlerinizi en güzel tamamlayabileceğiniz parçalardan biri, renkli pelüş kabanlardır.

70’ler moda figürü olan çiçekler hala önemini korumaktadır. Tüm yaz boyunca çiçek desenli elbiseler ile çiçek çocuklar gibi yaşadığımız bir dönem sonunda, yine çiçek aplikeli kabanlar ile çiçek çocukları olmaya devam edeceğimizi göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here