Ceket modası son hız başladı. Ceketlerin hemen hemen her kıyafetle kombinlendiğini hepimiz görüyoruz. Ceket modasına ayak uydurmanızı kolaylaştırmak için, ceket kullanma kılavuzunu kaleme alalım istedik. Maskülen ve feminen dokunuşların hakim olduğu sezon modasında ceketlerin rolü neymiş, birlikte bakalım.
Gün, ceket giyme günüdür.

1. Ceket Modelleri Neler?
Sonbahar ve kış sezonunun ceket modellerine baktığımızda, üç gruba ayrıldıklarını görüyoruz.
Bunlardan ilki blazer ceketler. Blazerler, rahat kumaşları, kesimleri ve çoğunlukla kıvrılan kollarıyla tanıdığımız ceketler.

İkincisi, klasik ceketler. Klasik ceketler, belinize oturur, yakası tam iliklenir ve üzerinizde daha güçlü durur.

Üçüncü gruba aldıklarımız ise, aslında ilk ikisinden çok farklı değiller. Sadece takım halinde olan ceketler diyebiliriz. Yani, bir pantolon, etek ya da elbiseyle takım olanlar bu grupta.

2. Ceketlerin Yükselişi
Feminist duruşun ve ifadelerin moda olması, erkeklerin elinden ceketleri aldı desek yeridir. Şaka bir yana, o maskülen görünüm, ceketlerin en güzel tarafı. Resmiyetine renk kattığımız ceketler, sezonun olmazsa olmazları arasında. Bir kadın olarak, erkeklerin dünyasından hakkınızı almak için ceket giymek gerekiyorsa, hakkını verin, durmayın.

3. Hangi Ceketi Nasıl Kullanmalı?
Öncelikle seçimizi yapın… Bir blazer seçtiyseniz, onun kombin detaylarından başlayalım. Blazer ceket, konforlu şıklığın en güzel örneğidir. Bir jean, şık ayakkabılar, bir bluz ve blazer. İşte bu kadar kolay. Gece çıkarken blazerli bir kombin yapacaksanız, bluz yerine bralet tercih edebilirsiniz. Klasik ceket seçtiyseniz, ceket dışındaki tüm parçaların feminen olmasına özen gösterin. Yani erkeksi kesimli bir pantolon ya da gömlek seçmeyin. Şık bir elbise ya da zarif kesimli bir pantolon seçmek güzel olabilir. Ceketinizi alın ve yakasına da güzel bir broş kondurun.

Bir pantolon ve ceket takımı giyiyorsanız, işlerin ayakkabı ve çantada biteceğini unutmayın. Mesela spor ayakkabı bile giyebilirsiniz sportif bir takımla. Çoraplar konusunda renkli seçimler yaparsanız, şahane olur, bizden söylemesi.

4. Ceketlerin Püf Noktaları
Ceket kullanımı konusunda biraz acemiyseniz püf noktalarına bakalım… Ceket seçerken, kollarının kısa olmadığından ya da uzun kalmadığından emin olun.
Ceketin içinde çok rahat olmanız lazım, denerken hareket edin ve kollarınızın, sırtınızın rahat olduğundan emin olun.

Ceketiniz, düğmesi kapalı iken kendini gösteren bir modelse düğmesini kapalı kullanın. Ama bunun dışındaki ceketlerde düğmeler daima açık olsun. Ceketinize kadınsı bir hava katmak için, braletler, broşlar ve şallardan faydalanabilirsiniz.

Ceket kullanım kılavuzunun sonuna geldik. Sıcacık ve havalı bir kış olsun!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here