Evlenme sürecine giren çiftler düğünden önce kültürümüzde olan nişan geceni yapmaktadırlar. Yapılması şart olmamakla birlikte gününüze bir çok genç kızın hayallerini süsleyen bir gündür. Bazı durumlarda söz ve nişan merasimleri aynı anda da kutlanmaktadır. Kelime manası işaret olan “nişan” düğünün habercisidir. Çiftlerin evlilik yolundaki en ciddi adımı attıkları bir olaydır. Bu dönemde iki aile biraz daha fazla yakınlaşır ve birbirleri daha iyi tanıma fırsatı bulurlar. Genel bir bilgi verdikten sonra asıl konumuza geçebilir.

Nişandan önce adet olduğundan evlenecek çiftler ve aileleri ile beraber alışveriş yapmaktadır. Nişan günü verilecek gelin-damat bohçaları hazırlanır. Tabi bu alışveriş hengamesinde kız tarafı açısından en önemli ürün gelinin nişan günü giyeceği nişan abiye elbisesidir. Nişanlık abiye modelleri en ince ayrıntısına kadar incelenir ve bir modelde karar kılınır. Nişan abiye gelin adayı için gelinlik kadar önemlidir. Bunu bilen tasarım ve moda evleri farklı tasarım ve vücut tiplerine uygun her yıl yenilenen nişanlık modelleri hazırlamaktadır. Dediğimiz gibi nişan günü gelin için en önemli konu giyeceği elbisedir. Düğünde beyaz gelinlik giyildiği için, nişan günü tercih edilen renkler daha canlı ve rengarenktir. Bu sebeple beyaz renk tercih edilmez. Bu durumun hem avantajı hemde dezavantajı vardır. Karşınızda çok fazla seçeneğin olduğu nişan abiye modelleri bulunmasının avantajının yanında, farklı modeller arasında karasızlıktan bitap düşmüş gözler vardır. Adeta düğün için bir  prova özelliğinde olan nişan merasimi için abiye seçimi yapılırken bayanların dikkat etmeleri gereken noktaların başında; gecenin yapılacağı mekanın durumu, elbiseye göre vücut tipinin iyi tespit edilmesi, damadın kıyafeti ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Nişan günü elbisenizi seçerken ömrünüz buyunca bir kere giyeceğinizi düşünerek sade bir modelden ziyade daha cafcaflı ve gösterişli bir nişan abiye modeli tercih etmenizi öneririz.

Sakın aklınızdan çıkarmayın ! Ünlü bir moda tasarımcısının koleksiyonundan görünüşte tam istediğiniz şıklıkta olan bir elbise dahi olsa, vücut tipinize uymuyorsa üzerinizde hayal ettiğiniz görüntünün çok uzağında duracaktır. Bu sebeple hatırı sayılır bir bedelle satın aldığınız nişanlık abiye elbisenin tamda istediğiniz gibi olması ve gecenin bayanına güzelliğine güzellik katması için vücut tipinizi öğrenmeli ona uygun abiye seçiminin yapılması şarttır.Model seçimi yaparken kararsız kalıyorsanız bir yardımcı olmaları açısından o sene ki, ünlülerin (yerli-yabancı) ödül törenleri geçit merasimlerini takip edebilirsiniz. Oscar (akademi ödülleri), altın portakal, emmy gibi ödül törenlerde ünlülerin tercih ettiği kıyafetler genelde ünlü modacıların tasarımları olduklarından yakından takip edilmektedir. Size de fikir verebilir.Bu bölümde bizde sizler için sezona uygun nişanlık abiye elbise modelleri arasından en çok satın alınan, en çok bakılan ve beğenilen tasarımları bir araya getirmeye çalışacağız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here