Yakında önemli bir davete katılacaksınız ve hâlâ tam istediğiniz gibi bir gece elbisesi bulamadınız. Ya da nihayet hayallerinizdeki düğünü gerçekleştireceksiniz fakat henüz gerçekten içinize sinen bir gelinlikle karşılaşmış değilsiniz. Eşin dostun fikrini almak da bir yere kadar çünkü hepimizin zevkleri, yaşları, bedenleri farklı. İşte, böyle durumlarda belki de en iyisi işin uzmanlarına danışmak.

Vücut tipinize, ten ve saç renginize en çok uyacak tasarımı seçmenizi kolaylaştırmak için ünlü Amerikan gelinlik ve abiye markası Oleg Cassini’nin stil uzmanları bir liste hazırlamışlar. Doğru abiye seçiminin olmazsa olmazlarına dair pek çok ipucu içeren bu mini rehber, sizi kararsızlıktan kurtarıp, kafanızda net bir fikir oluşmasına yardımcı olabilir.

 

1. Elma Tipi Vücuda Sahipseniz

Bu tipin karakteristik özelliği vücudun üst kısmının alta göre daha geniş olması. Elma tipi vücuda sahipseniz, göğüs bölgenizi ve bacaklarınızı ön plana çıkararak bel bölgenizi gizleyebilirsiniz. Derin V yaka dekolteler de uzun ince bir siluet oluşturmak için ideal. Siluette denge yakalamak isteyenler kabarık etekli modelleri de tercih edebilirler.

2. Armut Tipi Vücuda Sahipseniz

Geniş kalçalar, ince bel ve dar omuzlar ile karakterize bu vücut tipinde kalça ve bel arasındaki simetriyi yakalamak önem taşıyor. Vücudun üst kısmını ön plana çıkarıp omuzları vurgulamak için straplez kesim, dantel detaylar, işli korse ve kabarık etekler uygun. Sade abiyeler de daha zarif ve sofistike bir görünüm için ideal.

3. Kum Saati Vücuda Sahipseniz

Vücudun alt ve üst kısmının birbiriyle son derece orantılı olduğu bu tip vücuda sahip kadınlar pek çok modeli cesurca deneyebilirler. Belin inceliğini vurgulayan balık modeller, vücudu saran dar tasarımlar, basene kadar oturan, etekleri dökümlü modeller, sırtı açık seçenekler ve A kesim etekler rahatlıkla tercih edilebilir.

4. Atletik Vücuda Sahipseniz

Bel kısmının belirgin olmadığı atletik vücutlarda omuzlar geniş, kalça dar, göğüsler küçüktür. Kısa modeller bedeni sararak ‘balerin’ görünümü yaratır ve siluetin dengeli olmasını sağlar. Düz siluetli kesimler, dekolteye dikkat çeken V yakalı tasarımlar ve omuzların duruşunu zarifleştiren kısa kollu modeller de bu vücuda uygun diğer seçenekler arasında.

5. Muz Tipi Vücuda Sahipseniz

Muz vücut şekline sahip kadınlar çok kilo almaz, bacakları genellikle incedir ve bel bölgeleri çok belirgin değildir. Birçok modeli kolaylıkla taşıyabilen muz vücudu daha çekici kılmak için bedende kıvrımlar oluşturan balık ve A kesim modeller, daha hareketli kılmak içinse belden aşağısı dökümlü, hafif etekli modeller ideal.

6. Esmer Tenliyseniz

Esmer tenli kadınlar neredeyse tüm renkleri taşıyabilirler. Beyaz ve kırmızı gibi kontrast renkler esmer tende dikkat çekici bir hava yaratırken, fuşya, şeftali tonları ve turuncu gibi yumuşak renkler daha romantik bir görünüm sağlar.

7. Açık Tenliyseniz

Açık tenliler genel olarak pudra, beyaz, bej gibi çok açık renklerden kaçınmalılar. Sarı saçlılar bebek mavisi, mor, pembe ve yeşil tonları ile pastel renkleri rahatça taşıyabilirler. Siyah da çekici bir görüntü yakalamak için doğru seçim.

8. Kızıl Saçlıysanız

Kızıl saçlılar siyah yerine moru tercih etmeliler. Koyu sarı ve yeşil tonları, parlak maviler ve maviye çalan griler de kızıllar için uygun alternatifler.

9. Kumralsanız

Sıcak tonların ve doğal pastellerin çok yakıştığı kumrallar için mor ve yeşil tonları ile açık maviler uygun. Diğer seçenekler ise siyah ve kırmızı.

10. Buğday Tenliyseniz

Kırmızı, koyu mavi ve siyah buğday tenlileri fazla ciddi gösterir. Buğday tenin en yakın dostları pembe, açık mavi ve lila tonları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here